Plugins - AddToAny Share Buttons - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: Thanks for following!
fr: Merci de nous suivre !

en: Thanks for sharing!
fr: Merci de partager !

en: Center docked
fr: Ancrer au centre

en: Attach to content
fr: Attacher au contenu

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Share Buttons
fr: Boutons de partage

en: Icon Style
fr: Style de l’icône

en: Icon Size:
fr: Taille de l’icône :

en: Display at the %s of media pages
fr: Afficher au %s des pages média

en: Height
fr: Hauteur

en: Width
fr: Largeur

en: Below you can add special CSS code for AddToAny.
fr: Ci-dessous, vous pouvez ajouter du code CSS spécifique à AddToAny.

en: Additional CSS
fr: CSS compl&eacute;mentaire

en: Additional JavaScript
fr: JavaScript additionnel

en: %s ID:
fr: %s ID :

en: %s URL:
fr: %s URL :

en: AddToAny Settings
fr: Réglages AddToAny

en: Title:
fr: Titre :

en: Add/Remove Services
fr: Ajouter/supprimer des services

en: Search the <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any">support forums</a>.
fr: Rechercher dans les <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any">forums de support</a>.

en: See the <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">FAQs</a>.
fr: Consultez les <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">FAQs</a>.

en: Need support?
fr: Besoin de support ?

en: <a href="https://www.addtoany.com/share#title=WordPress%20Share%20Plugin%20by%20AddToAny.com&amp;url=https%3A%2F%2Fwordpress.org%2Fplugins%2Fadd-to-any%2F">Share it</a> and follow <a href="https://www.addtoany.com/">AddToAny</a> on <a href="https://www.facebook.com/AddToAny" target="_blank">Facebook</a> &amp; <a href="https://twitter.com/AddToAny" target="_blank">Twitter</a>.
fr: <a href="https://www.addtoany.com/share_save#title=WordPress%20Share%20Plugin%20by%20AddToAny.com&amp;url=http%3A%2F%2Fwordpress.org%2Fplugins%2Fadd-to-any%2F">Partagez-le</a> et suivez <a href="https://www.addtoany.com/">AddToAny</a> sur <a href="https://www.facebook.com/AddToAny" target="_blank">Facebook</a> &amp; <a href="https://twitter.com/AddToAny" target="_blank">Twitter</a>.

en: <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any/reviews/#new-post" target="_blank">Give it a 5 star rating</a> on WordPress.org.
fr: <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any/reviews/#new-post" target="_blank">Donnez nous 5 étoiles</a> sur WordPress.org.

en: Like this plugin?
fr: Vous aimez cette extension ?

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Are you sure you want to delete all AddToAny options?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer toutes les options de 
    AddToAny ?

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Horizontal Buttons
fr: Boutons horizontaux

en: Offset
fr: Décalage

en: Responsiveness
fr: Adaptation aux supports mobiles

en: Right docked
fr: Ancré à droite

en: Left docked
fr: Ancré à gauche

en: Vertical Buttons
fr: Boutons verticaux

en: Cache AddToAny locally with daily cache updates
fr: Cache local 
    AddToAny avec les mise à jour journalières du cache

en: Filename extension
fr: Extension du nom de fichier

en: Use custom icons. URL:
fr: Utilisez des icônes personnalisées. URL :

en: Advanced Options
fr: Options Avancées

en: Advanced users should explore AddToAny's <a href="https://www.addtoany.com/buttons/customize/wordpress" target="_blank">additional options</a>.
fr: Les utilisateurs avancés devraient explorer les <a href="https://www.addtoany.com/buttons/customize/wordpress" target="_blank"> options supplémentaires </a> de AddToAny.

en: Below you can add special JavaScript code for AddToAny.
fr: Ci-dessous vous pouvez ajouter un code JavaScript spécial pour AddToAny.

en: Menu Options
fr: Menu d'options

en: See <a href="widgets.php" title="Theme Widgets">Widgets</a> and <a href="options-general.php?page=addtoany&action=floating" title="AddToAny Floating Share Buttons">Floating</a> for additional placement options. For advanced placement, see <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">the FAQs</a>.
fr: Voir <a href="widgets.php" title="Theme Widgets">Widgets</a> et <a href="options-general.php?page=addtoany&action=floating" title="AddToAny Floating Share Buttons">Flottant</a> pour des options de placement supplémentaires. Pour un placement avancé, consultez, voir <a href="http://fr.wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">la FAQ</a>.

note: translators: 1: Position in content 2: Name of the custom post type
en: Display at the %1$s of %2$s
fr: Afficher au %s de %s

en: Display at the %s of pages
fr: Afficher le bouton Partager/Enregistrer &agrave; %s des pages

en: Display at the %s of excerpts
fr: Afficher au %s des extraits

en: Display at the %s of posts in the feed
fr: Afficher le bouton Partager/Enregistrer &agrave; %s des articles dans le flux

en: Display at the %s of posts on the front page
fr: Afficher le bouton Partager/Enregistrer &agrave; %s des articles sur la page principale

en: Display at the %s of posts
fr: Afficher le bouton Partager/Enregistrer &agrave; %s des articles

en: Placement
fr: Positionnement

en: Share this:
fr: Partagez ceci&nbsp;:

en: Sharing Header
fr: Partager l’en-tête

en: None
fr: Aucun

en: This option will disable universal sharing. Are you sure you want to disable universal sharing?
fr: Cette option désactivera le partage universel. Confirmez-vous vouloir désactiver le partage universel ?

en: Text only
fr: Texte seulement

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Universal Button
fr: Bouton Universel

en: Choose the services you want below. &nbsp;Click a chosen service again to remove. &nbsp;Reorder services by dragging and dropping as they appear above.
fr: Choisissez les services que vous souhaitez ci-dessous. &nbsp;Cliquez sur un service choisi pour le retirer. &nbsp;R&eacute;organisez les services en les faisant glisser comme ils apparaissent ci-dessus.

en: Icon Size
fr: Taille de l'icone

en: Floating
fr: Flottant

en: AddToAny Share Settings
fr: Paramètres AddToAny Share

en: top &amp; bottom
fr: Bouton haut
     &amp;

en: top
fr: Haut

en: bottom
fr: Bas

en: Settings saved.
fr: Param&egrave;tres sauvegard&eacute;s.

en: Show sharing buttons.
fr: Afficher les boutons de partage.

en: Settings
fr: Param&egrave;tres

en: More&#8230;
fr: Plus&#8230;

en: Email program
fr: Programme d’e-mail

en: Send from any email address or email program
fr: Envoyer depuis n’importe quelle adresse e-mail ou logiciel e-mail

en: Add to your favorites
fr: Ajouter &agrave; vos favoris

en: Press Ctrl+D or \u2318+D to bookmark this page
fr: Appuyez sur Ctrl+D ou \u2318+D pour mettre cette page en signet

en: Bookmark in your browser
fr: Ajouter un signet dans votre navigateur

en: Subscribe via email
fr: S’abonner par e-mail

en: Share via email
fr: Partager par e-mail

en: Powered by
fr: Propuls&eacute; par

en: Instantly find any service to add to
fr: Trouver instantan&eacute;ment des services &agrave; ajouter &agrave;

en: Find service(s)
fr: Trouver des service(s)

en: Show less
fr: Montrer moins

en: Show all
fr: Montrer tout

en: Bookmark
fr: Signet

en: Email
fr: E-mail

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Save
fr: Enregistrer

en: Share
fr: Partager
